طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو و واکنش گرا :

طراحی سایت ریسپانسیو به طراحی سایت هایی گفته می شود که در صفحات و ابزارهای مختلف قابل رویت و نمایش باشد، به بیانی دیگر به طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشی گفته می شود که شما با هر وسیله هوشمندی از قبیل تبلت، گوشی و... قادر به دیدن سایت باشید بدون اینکه شکل ظاهری سایت تفاوتی نکند با سایت اصلی که بر روی کامپیوتر به نمایش درمی آید. همچنین در مانیتورهایی که از رزولویشن بالایی برخوردارند قابل نمایش باشد. بنابراین طراحی وبسایت ریسپانسیو یعنی اینکه کاربران با هر ابزاری سایت را ببینند.

امروزه بیشتر از هر زمان دیگر به طراحی وب سایت ریسپانسیو نیاز است چرا که بنا به محدودیت زمانی که کاربران در دیدن سایت های مختلف دارند و از طرفی با گسترش استفاده از تلفن های هوشمند، تبلت و... به وجود این گونه سایت ها بیشتر از سایت های دیگر نیاز است.

در طراحی سایت رسپانسیو نیاز به طراحی مخلوطی از گرید، قالب ها و تصاویر انعطاف پذیر است، یعنی به محض اینکه کاربر لپ تاپ خود را با یک تب لت عوض کند، سایت نیز باید قابلیت و سازگاری خود را به لحاظ رزولوشن، سایز تصاویر و توانایی های اسکریپت کردن دستگاه جدید داشته باشد. به عبارتی دیگر سایت باید به گونه ای طراحی شده باشد که به تنظیمات مربوط به هر کاربر پاسخ دهد. با این ایده دیگر نیازی به طراحی سایت اختصاصی برای هر گجتی نیست.

در طراحی وبسایت ریسپانسیو معمولا از کوئرهای مدیا برای مطابقت دادن با عرض مرورگر استفاده می شود و می توان با تغییر سایز مرورگر واکنش سایت را نیز مشاهده کرد.

در تشخیص یک سایت ریسپانسیو از غیر ریسپانسیو به صورت عملی این طور باید عمل کرد که اگر سایت مورد نظر را در لپ تاپ یا سیستم خانگی باز کنید و عرض مرورگر را کم یا زیاد کنید، در صورتی که سایت ریسپانسو باشد اندازه و چیدمان اجزای آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر می کند.

طراحی وب سایت ریسپانسیو باید به صورتی باشد که قابلیت دیدن سایت در تمامی وسایل ارتباطی هوشمند باشد یعنی به گونه ای که اجزای سایت شناور باشد و بتواند خود را با هر صفحه نمایشی چنان مطابقت بدهد که کابران با دسترسی به هر دستگاه ارتباطی تجربه کاربری خوبی داشته باشند. گفته ها حاکی از این است که طراحی وبسایت ریسپانسیو توانسته بر رقبای خود پیشی بگیرد و بازدیدکنندگان زیادی را در مقایسه با سایت های غیرریسپانسیو به خود بکشاند.

طراحی سایت ریسپانسیو از سویی برای گوگل این مزیت را دارد که به محتوای پایگاه اینترنتی می تواند امتیاز بدهد و البته برای سایت این مزیت را دارد که رتبه صفحات آن بر روی یک آدرس اینترنتی (URL) جمع شود و البته این موضوع برای ارتقاء در نتایج جستجوی گوگل حایز اهمیت است. بنابراین مدیریت محتوا و بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر برای یک سایت بسیار مقرون به صرفه تر از انجام آن برای دو سایت است.

طراحی سایت ریسپانسیو در مقایسه با روش های سنتی طراحی سایت تفاوت اساسی دارد به این صورت که در طراحی های قبلی، ستون ها و اجزای طراحی سایت با عرض و چیدمان ثابت طراحی می شدند که این موضوع باعث می شد محتوای صفحه کوچک و ناخوانا شود و کاربر را در خواندن محتوای سایت با مشکل مواجه می کرد، ولی در طراحی سایت ریسپانسیو نیازی به اسکرول افقی نیست و همین باعث استقبال کاربران از طراحی سایت ریسپانسیو شده است.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید : 021-229 20 180 | 021-222 73 875

       

نظرات کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.

ثبت نظر

875 73 222     180 20 229 - 021